Ses Yalıtımı Nedir? Neden Kullanılır ?
Talep Formu

Ses Yalıtımı Nedir? Neden Kullanılır ?Ses, dalgalar ile yayılan ve titreşim ile oluşan bir enerjidir. Seslerin bir noktadan diğer noktaya ulaşması için taşıyıcı ortamlara ihtiyaç bulunmaktadır. Ses basınç seviyesi desibel olarak belirtilmektedir.

Bulunulan ortamda farklı seslerin oluşması çevresel ve olumsuz yönde bireyler üzerinde etki edebilmektedir. Özellikle ev ve iş yerlerinde ses yalıtımının olması farklı odalar ve daireler arasında oluşan gürültüyü azaltmak için ve kullanışlı bir yaşam sürülmesi için gerekli uygulamalardan birisidir.

Ses yalıtım akustik yalıtım olarak da bilinmektedir. Kalabalık ortamlarda, insan topluluğunun çok olduğu bölgelerde, aşırı yüksek bir ses olmasa dahi bir uğultu yaşanmaktadır. Mekan içi sesler ise daha çok yankı olarak yayılmakta ve diğer bireyleri rahatsız edebilmektedir.

Ancak akustik ses yalıtım sistemleri ile bu uğultu giderilebilmekte. Gürültü seviyesini oldukça düşüren bu sistemler yeni tüm yapılarda kolaylıkla bulunmaktadır. Tüm ev ve iş yerleri için artık ses yalıtımlı ifadesi kullanılmaktadır.

Yapılan bu uygulama ile daha konforlu bir yaşam oluşturmak adına büyük bir projedir. Ayrıca yanmaz akustik levhalar özellikle gürültünün yoğun olduğu yapılarda oldukça etkili bir malzemedir ve uygun fiyatı ile de kullanışlılığı arttırmaktadır.

Neden Ses Yalıtımı Yaptırmalıyım?

Ses geçiş kaybı, mekan içi tüm seslerin birbiri ile karışmaması adına yapılan sistemler bütünüdür. Sesi daha az yutarak yansıtır ve ses geçiş kaybı oluşturulur. Gürültü azaltmak için yapılan uygulamalara ses yalıtım işlemi denir.

Yapılarda daha huzurlu bir yaşam elde etmek adına hastane, okul, müzik stüdyoları gibi alanlarda kullanılması oldukça önemlidir. Ses iletim alanlarının ses yalıtım malzemeleri ile döşenmesi, tüm binalar için oldukça kullanışlı bir ortam sağlar. Bir dairenin diğer odaları ve binalarda alt ve üst kat gürültüleri nedeni ile yaşam koşulları olumsuz etkilenebilmekte.

Sağlık açısından da oldukça önemli bir noktaya değinmek gerekirse, yapılan araştırmalara göre 55 Db ve üstü gürültülerin sık sık tekrarlanması, iler ki düzeyde kişi de sinirlilik, huzursuzluk, uyku düzensizliği gibi sorunlara yol açmaktadır.

Bozulan sağlık sorunları ile birlikte izlenilen hastalıklar kişide zamanla psikolojik ve hipertansiyon hastalıklarının baş göstermesine yol açmaktadır.